21 Temmuz 2015 Salı

Mülakat Soruları: Neden Sizi Seçmeliyiz? Sizi Diğer Adaylardan Ayıran Özellik Ne?

Oldu olacak ver elindeki bütün cv'leri de senin yerine ben ayıklayayım içlerinden.

"Bu çok tırt ya bunu boşverin."

"Bak bu iyimiş aslında, ama bir ben değil! Yani okulun mezunlar derneğinde bile çalışmıyo. Networking'i kötüdür bunun"

"Aa bak bu da kesin kendini beğenmiş bi tip belli, çok çekersiniz bu adamdan siz, bunu da eleyelim."

"Valla bence daha fazla size zaman kaybı olmasın, ben gelip başlayayım Pazartesi o zaman"


Tamamen gereksiz bir soru. Amacın hem işinde iyi hem de ağzı iyi laf yapıp kendini iyi anlatan birini bulmak olduğunu sanıyorum. Ama bence %90lık bir oranla işe ağzı iyi laf yapıp kendini parlatıp parlatıp sunan oysa ki hiç bir işi doğru düzgün yapmayan adamlar alıyorlar bu soru sayesinde.

Bu soruyla karşılaşanlara önerim ise yapabiliyorlarsa "uçmadan abartmaları"

Yani mütevazılığın hiiiç lüzumu yok, zaten beyaz yakalı dünyasında Google'dan bir araştırma yapmak bile inanılmaz boyutlarda anlatıldığı için önemsiz görev adeta yok diyebiliriz. Bu yüzden emin olun ki yaptığınız her şey diğerlerinin yapamayacağı şeylerdi ve siz mükemmel yaptınız.

Beyaz yakalı dünyada var olabilmek için önce kendinizi buna inandırın, sonra bir de bakmışsınız ki mülakatlarda ne kadar harika olduğunuzdan bahsediyorsunuz!

Uçmama kısmına gelirsek de kendinizi övücem diye çok bencil görünmeyin, ne kadar mükemmel olduğunuzu üstü kapalı belli edin. Sanki mükemmel olduğunuz için değil de bu iş için eeeen doğru insan siz olduğunuz için sizi almaları gerektiğine ikna etmeniz lazım. Ama yine de ne kadar mükemmel olduğunuzu da çaktırmadan belli etmeden işi kapmanız zor; unutmayın siz beyaz yakalı dünyada eşsizsiniz ve o son derece önemli, kritik ve zor işi sizden başka yapabilecek olan kiiiimse yok!Hiç yorum yok:

Yorum Gönder