22 Haziran 2015 Pazartesi

Şirketler için En Güzel "Ortak Hayal, Ortak Hedef"

Haftanın 5 günü yasal olarak 45 saat, olmayarak kimbilir kaç saat çalışan beyaz yakalıların uzman yardımcısından CEO'suna tek bir ortak hayali olabilir mi? Tabii ki olabilir!

Bu öyle bir hayal ki, ne kariyer basamaklarını tırmanmak ne de acayip bonuslar almak. Çok basit: Bir tekne alıp Ege sahillerine açılmak, bir de sahilde restoran açıp keyif sürmek...

Bence şirketlerin vizyonu, motivasyon çalışmaları hep bunun üzerine kurulmalı. Çok mucizevi bir şey çünkü bu, iş hayatının içinde 1 sene de geçirsen 40 sene de geçirsen hayalin aynı demek ki- üstelik ulaşılamıyor da (en güzel hedef işte, ona doğru koşacaksın koşacaksın, çok yaklaşacaksın ama hiçbir zaman olmayacak - adeta kapitalizmin kalbi). Nitekim tekneyle ufka açılmayı öyle ulvi bir yere koyuyoruz ki o hayal hep orada ama gerçekleştiren çok az.


Hadi işe yeni giren yavrucağız nasıl gerçekleştirsin o hayali, kariyer yapıp yıllarını harcayacak ki alabilsin o tekneyi, bassın istifayı, açılsın uzaklara, işletsin salaş restoranını. Ama işte o yavrucağız iş hayatına 30 senesini ayırdıktan, genel müdür olduktan sonra hala neyi bekliyor derseniz işte orası biraz karışık.

Şimdi biz fakir olduğumuz için tabii fakir kafasıyla düşünüyoruz. "Şimdi aldığım maaşın 10 katını kazansam offf, neler neler!" O iş öyle olmuyor işte, zenginlik böyle bi şey değil arkadaşlar. Zenginlik sizi içine çeken dipsiz bir kuyu gibi, hem de hiiiiç farkettirmeden. Bir gün metrobüste insanlık dramı yaşarken bir bakmışsın maaşın yarısını taksiye harcamaya başladığın günler gelmiş, sonra bir de bakarsın kendini acaba Harvey Nichols'tan / Beymen'den kendime indirimli bir parça bulabilir miyim diye mağazada bulursun, sonrasında bu sefer de sezondan alayım kalite giyinmek önemli derken bulursun. Sonra giderek ucuz biletlerin peşinde koşmak yerine her bulduğun fırsatta soluğu Amerika'da almaya başlamışsındır. İşte çıtayı böyle yükselte yükselte genel müdür olunca da bırakamıyorsun o hayatı, ne oldu - işte lüküs hayat! Hadi bırak bakalım da sahilde restoran açıp keyifle tekne gezisi yap. İşte çoğu CEO'muzun bugün halen iş başında olmasının gerçek sebebi- onların da parası yetmiyor ki!Hiç yorum yok:

Yorum Gönder