21 Mayıs 2015 Perşembe

İş Hayatında Trending Topic: Geriye bildirmek

    Beyaz yaka çevrelerinde olanlar "geribildirim" terimine alışkınlardır (hatta artık duymak istemeyecek kadar bıkmış bile olabilirsiniz, normal! )

   Bilmeyenler için, efendim, geribildirim karşınızdakine kırıcı olmadan yapıcı bir eleştiride bulunmak, ona karşı açık olmak demek. Ama tabii her şeyi sakız gibi uzattığımız ve amacından saptırdığımız için bu geribildirim olayı da nasibini aldı bizim beyaz yaka çevrelerinden.

    Zaten bizim kültürümüzde yok ki eleştiriyi dinleyelim, "aa bak böyle mi yapıyormuşum" diyelim ve kendimize dönelim. Çoğumuzun gerçek ve samimi bir geribildirime karşı tepkisi direkt savunmaya geçmek oluyor; "ama şöyle şöyle olmuştu", "cınımmm sen yanlış anlamışsın", ekstradan iç ses de "aman bu da çok biliyormuş gibi her şeye yorumda bulunuyor." Mükemmel bir millet olduğumuz için herhangi bir eleştirinin doğru olması hiç mantıklı değil zaten. O yüzden bu yabancı adetlerinden vazgeçedebiliriz aslında, gereksiz sanki biraz...

"Geribildirim için çok tişikkürler cınımm, şimdi nerelerde yanıldığını anlatiim sana"

    Bir de bu geribildirim sürecinin belli bir formata dönüştürülmüş hali var ki içler acısı. Normal şartlarda bir konuda gördüğün bir aksaklık varsa / alındığın bir şey olduysa gidip kibar kibar anlatabilirsin, karşında anlayacak bir insan olduğu sürece gerçekten işe yarayan bir şey. Ama olayı tiyatroya çevirip adamı tutup "şimdi sana geribildirim vericem", "senin için bir geribildirimim var" şeklinde komik cümlelerle konuya girmek nedir? Zaten en başta samimiyeti öldürüp kasıntı bir havaya bürüdün olayı!


Bir de son dönemde ortaya çıkan geribildirim adı altında takır takır şikayet, hatta bazı durumlarda ispiyon, alanına giren kurnazlar var! Adam gelip "sana şu konuyla ilgili bir geribildirim vermek istiyorum" deyip takır takır saydırıyor, sonra da "bak ama yanlış anlama geribildirim olarak al bunu" diyor, sıkıyorsa ağzını aç, bir de üstüne "ayy, daha geribildirim bile kaldıramıyor, hiç yetişkin bir hareket diil" şeklinde kınanırsın. Bu geribildirim olayını daha da abartıp geribildirimi direkt adamın patronuna vereni de gördüm, bildiğin adamı yöneticisine şikayet etmenin yeni yolunu bulmuş ya da nereye geriye bildireceğini şaşırmış diyelim biz iyi niyetimizi bozmadan!Sonuç olarak "geribildirim" lafını kullanmadan da geribildirim verebiliriz! Samimi, açık, olumlu, açıklayıcı ve yapıcı bir şekilde derdimizi karşı tarafa baş başayken, herkeslere duyurmadan da anlatsak gayet güzel olur bence.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder